czwartek, 09.02.2023r.
Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda

2011-10-10

Rajd z Dziennikarzami 8 października 2011 Brzostek

Tegoroczne zawody dziennikarzy rozegrano na 2 nowych trasach leżących w Brzostku, na północnych stokach Gorzejowej, niedaleko Siedliska - Bogusz. Mimo krętej trasy i dość stromego podjazdu średnie prędkości najlepszego zawodnika były bardzo wysokie. Na odcinku Folwarczyska Paweł Łuczkiewicz osiągnął średnią 99,7 km/h, a na odcinku w Zawadce Janusz Lelek miał aż 102 km/h. Zajmujący 2 miejsce w klasyfikacji generalnej dziennikarzy - Wiesław Mrówczyński rozwija średnią prędkość w granicach 77 - 78 km/h. Wielu młodszych - startujących w Klubowych Zawodach Samochodowych zda się mówić - "Panie Wieśku, wolniej - nie nadążamy za Panem".

Równolegle z III eliminacją Mistrzostw Polski Dziennikarzy rozgrywane są zawody dla najlepszych uczestników Klubowych Zawodów organizowanych w 2011 roku. Ze 140 startujących zaproszono 25 najlepszych w poszczególnych klasach. Była to nagroda za dotychczasowe starania. Na koniec sezonu rozegrano zawody na trasach, które były najciekawsze i zarazem najtrudniejsze z dotychczas rozgrywanych w sezonie. Czy ta opinia zostanie potwierdzona z tak zwanej - perspektywy czasu - czekam na opinie.

Poniżej podaję wyniki uzyskane w zawodach.

Bezpośrednio po zawodach - w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Brzostku - na zaproszenie Pani Zofii Skórskiej - przewodniczącej Rady Miejskiej w Brzostku i Marii Przebiędy - członka Zarządu Rady Powiatu odbyło się uroczyste podsumowanie imprezy i sezonu sportowego 2011 roku. Naszym gościem, a zarazem długoletnim sympatykiem klubu był Wojewoda Podkarpacki Andrzej Reguła, który prezesowi Automobilklubu i 62 uczestnikom spotkania wygłosił laudacje za osiągnięcie w pracy na rzecz podnoszenia umiejętności jazdy samochodem, w tym bezpiecznego poruszania się po szosach, rozwoju sportów motorowych i propagowanie Podkarpacia w kraju i za granicą. Wręczył także 26 okolicznościowych statuetek uczestnikom imprezy. W trakcie oficjalnego zakończenia miłym akcentem było wyróżnienie Burmistrza Brzostka - Leszka Bieńka - Złotą Honorową Odznaką AKDP - przyznaną przez Zarząd Auto Klubu Dziennikarzy Polskich. Odznaczenie to otrzymał z rąk v-ce Prezesa Zarządu AKDP - Tomasza Szmandry. Warto przypomnieć, że na terenie Brzostka po raz piąty zorganizowaliśmy Rajd Dziennikarzy. Także działacze naszego klubu zostali wyróżnieni Srebrnymi Odznakami AKDP, którzy biorą udział w organizacji imprez dziennikarskich. Leszek Sieradzki i Leszek Kusiak - bo oni otrzymali srebrne odznaki - pierwszą imprezę organizowali na trasie Lublin – Jaworze w 1984 roku. Ta prawie tygodniowa eskapada na trasie Lublin - kopalnia węgla w Bogdance - Chełm - Zamość - wyścigi na "ringach" w Pustkowie z zakończeniem w ośrodku wypoczynkowym w Jaworzu odbyła się pod patronatem Wojewodów z Lublina, Zamościa, Chełma i Rzeszowa. Brać dziennikarską reprezentowali W. Najhajt, K. Wróblewski, W. Mrówczyński z Warszawy, H. Jałowiecka z Katowic, R. Czach i J. Wanatowicz z Rzeszowa, W. Machnicki, A. Ślusarski i G. Chmielewski z Krakowa, a prowadzącym imprezę był W. Majewski. Także nagrody były proporcjonalne do rangi imprezy. Dyrektor Fiata wręczył zwycięzcy G. Chmielewskiemu silnik do Fiata 126p, a dyrektor dębickiego Stomilu - komplet opon do Fiata - W. Machnickiemu. Natomiast H. Jałowiecka od dyrektora LOT-u z Rzeszowa dostała wielką walizę podróżną, gdyż zamiast na metę imprezy do Jaworza trafiła na lotnisko w Jasionce, skąd z pomocą stewardesy Lot-u trafiła z 8 godzinnym opóźnieniem do Jaworza. Teraz imprezy są szybsze i krótsze. Dziennikarze nie mają czasu na stanie w korkach, na przykład w Łapczycy na E40. Dlatego też dostaną do użytku autostradę z Krakowa do Rzeszowa, o czym upewniał wszystkich Wojewoda Podkarpacki - Andrzej Reguła. Wszyscy na tym skorzystamy.

Członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego - Paweł Owczyński - odznaczył kol. Stanisława Kuliga - nestora działaczy w naszym klubie - Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Motorowego. Tego wieczoru było to najwyższe odznaczenie sportu motorowego. Przedstawiciel władz PZM przekazał okolicznościowe statuetki dla Starosty Powiatu Ropczyckiego - Stanisława Ziemińskiego i Wójta Wielopola Skrzyńskiego - Czesława Leji za ich wkład pracy w zakresie rozwoju kultury motoryzacyjnej i pomoc udzielaną Automobilklubowi "Stomil". Osobistych gratulacji, życzeń i różnych wspomnień było wiele.

Na zakończenie dodam, że zwycięzcą III rundy Rajdu Dziennikarzy został Tomasz Szmandra, drugie miejsce zajął - Wiesław Mrówczyński, a na trzecim uplasował się Tomasz Popielewicz. Wszyscy oni otrzymali Puchary ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie, a wręczenia dokonał jego v-ce Dyrektor Stanisław Skawiński. Przy okazji udzielono kilku wywiadów, które ukażą się na różnych forach w Polsce oraz w prasie amerykańskiej. Automobilklub "Stomil" w Dębicy znowu górą, a najwięcej skorzysta na tym promowane województwo Podkarpckie. Wszystkim współorganizatorom - Władzom Samorządowym, Policji, Straży Pożarnej, Pogotowiu Ratunkowemu - dziękujemy za pomoc.

Artykuł Wiesława Mrówczyńskiego

galeria zdjęć


Prezes Jerzy Matelowski

Do pobrania:

wyniki_dziennikarze_2011.xls

Nasi partnerzy: