czwartek, 09.02.2023r.
Imieniny: Bernarda, Eryki, Rajmunda

2011-10-26

Powiatowy Turniej BRD w Brzostku

Po raz kolejny Automobilklub Stomil w Dębicy był organizatorem Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Głównym celem Turnieju jest podniesienie wiedzy i świadomości oraz kształtowanie postaw obywatelskich uczniów z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem rowerzyści z powiatu dębickiego zawitali do Brzostku, gdzie spotkali się z gorącym przyjęciem gospodarzy. Dyrektor Szkoły Podstawowej, pani Maria Przebięda, wspólnie z burmistrzem Leszkiem Bieńkiem zatroszczyli się o to, aby wszyscy przyjezdni czuli się dobrze i niczego im nie brakowało.

Na zawody stawiło się 11 szkół podstawowych, 7 gimnazjalnych i 3 ponadgimnazjalne. Uczniowie rywalizowali między sobą pisząc testy, jeżdżąc w miasteczku komunikacyjnym i na sprawnościowym torze przeszkód. Po raz pierwszy na tego typu zawodach uczniowie mogli skorzystać z mobilnego miasteczka, wyposażonego w sygnalizację świetlną, które zostało na tę okoliczność przywiezione z WORD-u w Rzeszowie. Zatroszczył się o to pan Stanisław Skawiński, wieloletni oddany działacz klubowy. Zapewnił on także wszystkim zawodnikom i opiekunom odblaskowe gadżety.

Sprawne przeprowadzenie turnieju było dużym wysiłkiem organizacyjnym, a logistyczne dogranie pewnych spraw, zwłaszcza w kontekście zmiany miejsca zawodów na kilka dni przed terminem, było niemałym osiągnięciem. Opłaciło się – uczestnicy turnieju bardzo pochlebnie wyrażali się o zawodach, organizacji, przyjęciu.

Samo współzawodnictwo przebiegało w sportowej atmosferze. Najbardziej zacięta rywalizacja miała miejsce na torze przeszkód, gdzie uczniowie musieli wykazać się nie lada umiejętnościami jazdy na rowerze. Nie mniej ciekawie było w miasteczku komunikacyjnym. Zdaniem policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy, którzy sędziowali tę konkurencję, poziom był wysoki i wyrównany.

Końcowe wyniki przedstawiają się następująco:
Szkoły podstawowe drużynowo
1. Czarna 52 pkt
2. Kamienica Górna 3 pkt
3. Januszkowice -14 pkt
4. Brzostek -18 pkt
5. Dębica 11 -25 pkt
6. Gorzejowa -31 pkt
7. Pustynia -44 pkt
8. Góra Motyczna -56 pkt
9. Grudna Górna -66 pkt

Szkoły gimnazjalne drużynowo
1. Czarna 45 pkt
2. Róża 16 pkt
3. Januszkowice 1 pkt
4. Góra Motyczna -37 pkt
5. Siedliska Bogusz -44 pkt
6. Nawsie Brzosteckie -54 pkt

Szkoły ponadgimnazjalne drużynowo
1. II LO Dębica -9 pkt
2. ZS Brzostek -12 pkt
3. ZSZ 2 Dębica -61 pkt

Szkoły podstawowe indywidualnie
1. Kacper Waśko (Czarna) 20 pkt
2. Jakub Wulkowicz (Czarna) 18 pkt
3. Łukasz Ziarko (Czarna) 14 pkt

Szkoły gimnazjalne indywidualnie
1. Maciej Para (Czarna) 16 pkt
2. Grzegorz Stawarz (Czarna) 16 pkt
3. Martysia Sasak (Czarna) 13 pkt

Szkoły ponadgimnazjalne indywidualnie
1. Daniel Skowron (LO II Dębica) 3 pkt
2. Krystian Dętkoś (ZS Brzostek) 0 pkt
3. Kacper Kania (LO II Dębica) -2 pkt

W oczekiwaniu na wyniki i wręczenie pucharów i dyplomów, uczestnicy turnieju mogli podziwiać w akcji strażaków i pracowników pogotowia ratunkowego. Udzielali oni pomocy poszkodowanym, w zaimprowizowanym wypadku drogowym. Dzieci i młodzież z zapartym tchem oglądali poczynania wykwalifikowanych służb ratowniczych.

Najlepsze drużyny i zawodnicy otrzymali puchary z rąk Starosty Powiatu Dębickiego Władysława Bielawy oraz Komendanta Powiatowego Policji w Dębicy ins Andrzeja Świdra. Miłe słowa pod adresem Automobilklubu padły z ust starosty. Docenił on systematyczną działalność Klubu na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza w zakresie zachowania pieszych i rowerzystów. Mamy nadzieję, iż dalsza współpraca będzie się układała równie owocnie i bez przeszkód będziemy mogli realizować kolejne projekty edukacyjne w zakresie brd.

A za rok kolejny turniej, w kolejnej gminie naszego powiatu. I tylko żal, że nie można liczyć na pomoc w tym zakresie ze strony władz miejskich Dębicy, dla których problematyka bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach jest mało istotna.

członek Zarządu AK Stomil

Jerzy Ostręga


Nasi partnerzy: